Skip to content Skip to footer

Comuna Dofteana

Site-ul oficial al primăriei comunei Dofteana, județul Bacău

Anunțuri

Documente

Buget

Conducere

Legături utile

Hotărârile autorității deliberative

Dispozițiile autorității executive

Compartimente primărie

Impozite și taxe locale

Derulare proiect “Reabilitare, modernizare, extindere și dotare școală Dofteana, Comuna Dofteana, județul Bacău”

UAT Comuna Dofteana, din Județul Bacău, în calitate de beneficiar al contractului de finanțare nr. 4108/13.04.2019, încheiat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Regional 2014-2020, a derulat proiectul “Reabilitare, modernizare, extindere și dotare școală Dofteana, Comuna Dofteana, județul Bacău”, COD SMIS 122493.

Proiectul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020 Axa Prioritară 10: Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, Prioritatea de investiții 10.1: Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului, Operațiunea: Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului, sesiunea de proiecte POR/2017/10/10.1b/7regiuni.

Scopul proiectului a fost armonizarea condițiilor de studiu din mediul rural al Regiunii Nord – Est la normele naționale și europene de funcționare a unităților educaționale în vederea creșterii gradului de participare al populației școlare la serviciile educaționale moderne.

Obiectivele specifice ale proiectului au fost:

  • OS 1. Dezvoltarea funcționalității Școlii Gimnaziale Scarlat Loghin și crearea unui cadru adecvat pentru desfășurarea activităților didactice și nondidactice.
  • OS 2. Dezvoltarea logisticii educaționale a Școlii Gimnaziale Scarlat Loghin, prin achiziția de materiale didactice, dotări specifice, echipamente digitale și mobilier.
  • OS 3. Asigurarea facilităților necesare pentru derulare programului de tip ”Școală după Școală” dedicat învățământului primar din cadrul Școlii Gimnaziale Scarlat Loghin.

Rezultatele proiectului sunt:

  • R1: O școală gimnazială cu o funcționalitate operațională adecvată;
  • R2: Școala Gimnazială din Dofteana va oferi un mediu școlar modern, în condiții optime de confort și siguranță;
  • R3: Școala Gimnazială Scarlat Loghin va dispune de dotările și materialele didactice necesare asigurării funcționalității și accesului la un proces educațional calitativ;
  • R4: Școala Gimnazială Scarlat Loghin va include în oferta sa educațională programul ”Școala după Școală” destinat elevilor de nivel primar;
  • R5: Managementul eficient al activităților derulate pentru elaborarea și implementarea proiectului.

Valoarea totală a proiectului este de 6.650.932,32 lei cu TVA, din care contribuția Uniunii Europene este de 4.400.142,45 lei cu TVA lei cu TVA, iar contribuția de la bugetul național este de 670.374,65 lei cu TVA.

Locul de desfășurare al proiectului: comuna Dofteana, județul Bacău.

Perioada de implementare: 11.11.2015 - 30.09.2023

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.rowww.inforegio.ro și pagina de Facebook a programului www.facebook.com/inforegio.ro

Comuna Dofteana

Live stream

11298

Populație

4600

Gospodării

6

Grădinițe

5

Școli

Comuna Dofteana

Scurt istoric

Din bătrâni se povesteşte că satul Dofteana era în zona şesului Maşcaş, situat în zona pârâului cu acelaşi nume, astăzi hotar între Dofteana şi Dărmăneşti , lângă satul Brătuleşti de astăzi.
În anul 1456 când preotul Ţifrea ţinea Sfânta Slujbă a Învierii, o ceată de tătari au intrat în sat , au prădat totul , au omorât tot ce au găsit în cale, apoi au dat foc satului. Locuitorii care au scăpat şi-au luat puţinul rămas şi au fugit care încotro –o parte pe valea apei Dofteana , o parte pe valea Uzului.

Citește mai mult

Localizare
comună

Agenda
culturală

Obiective
turistice

Galerie
foto

Ec. Bujor Ioan

Primarul comunei Dofteana


Atribuții


Rapoarte


Dispoziții

Cuvântul primarului

Cititorule, primeşte te rog, această carte de vizită a comunei Dofteana, la începutul mileniului trei, ca pe o provocare la meditaţie şi cunoaştere dar şi ca pe un răspuns la necesitatea rezolvării problemelor cu care se confruntă comunitatea noastră.
Acest ghid se doreşte un instrument modern de provocare la comunicare rapidă şi eficientă între Primărie, cetăţenii comunei Dofteana dar şi pentru cei care doresc să ne cunoască, să înţeleagă modul nostru de viaţă. Sunteţi martorii unor schimbări profunde în toate satele comunei Dofteana, prin proiectele cuprinse în Strategia de Dezvoltare Locală, care prin implementarea lor vor atrage fonduri europene ridicând localitatea la standarde europene.
Este important şi necesar să învăţăm să trăim în marea familie europeană, să conştientizăm care sunt adevăratele noastre nevoi şi cum să procedăm pentru satisfacerea lor.

Ec. Bujor Ioan

Primarul comunei Dofteana


Atribuții


Rapoarte


Dispoziții

Cuvântul primarului

Cititorule, primeşte te rog, această carte de vizită a comunei Dofteana, la începutul mileniului trei, ca pe o provocare la meditaţie şi cunoaştere dar şi ca pe un răspuns la necesitatea rezolvării problemelor cu care se confruntă comunitatea noastră.
Acest ghid se doreşte un instrument modern de provocare la comunicare rapidă şi eficientă între Primărie, cetăţenii comunei Dofteana dar şi pentru cei care doresc să ne cunoască, să înţeleagă modul nostru de viaţă. Sunteţi martorii unor schimbări profunde în toate satele comunei Dofteana, prin proiectele cuprinse în Strategia de Dezvoltare Locală, care prin implementarea lor vor atrage fonduri europene ridicând localitatea la standarde europene.
Este important şi necesar să învăţăm să trăim în marea familie europeană, să conştientizăm care sunt adevăratele noastre nevoi şi cum să procedăm pentru satisfacerea lor.

Administrativ

Proiecte de investiții

Proiecte de infrastructură rutieră Sursa finanțării
Modernizare drum comunal din DN 12A -canton silvic Larga și pod peste pârâul Larga, comuna Dofteana, județul Bacău Fonduri Naționale
Proiecte de școli și grădinițe Sursa finanțării
Reabilitare, modernizare, extindere și dotare Școala Dofteana, comuna Dofteana, județul Bacău. Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Școlii Dofteana, favorizând îmbunătățirea condițiilor de studiu, conform standardelor europene și implicit creșterea accesului la educație de calitate a populației școlare din mediul rural. Fonduri Europene
Proiecte de sport și recreere Sursa finanțării
Programul CNI pentru săli de sport- Școala Generală, punct stadion. Fonduri Naționale

Comuna Dofteana

Galerie Foto

Interes public

Prognoza Meteo

Ora locală

2:45 pm

Localități aflate în administrație

Dofteana, Cucuieţi, Larga, Bogata, Ştefan Vodă, Hăghiac, Seaca

Religie

Calendarul Ortodox

Comuna Dofteana

Personalități locale

Nicolae Ghica-Comănești

N. 1875 - D. 1921

politician

Citește mai mult

Iuliu Moldovan

N. 1864 - D. 1935

cercetător silvic, profesor și om politic

Citește mai mult

Scarlat Longhin

N. 1899 - D. 1979

general și medic dermatovenerolog român, membru corespondent al Academiei Române

Citește mai mult

Comuna Dofteana

Obiective turistice

Castelul Ghica

Citește mai mult

Parcul dendrologic Dofteana - Haghiac

Citește mai mult

Ochiul Huitorii din Dofteana

Citește mai mult

Datini și obiceiuri

Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă

În fiecare an, în ajunul Anului Nou, pe 31 decembrie, se organizează „Festivalul de datini și obiceiuri de iarnă”, în cadrul căruia sunt prezentate jocul urșilor, al irozilor și mascaților, obiceiuri străvechi și tradiționale, specifice comunei Dofteana, încă de la atestarea comunei. Jocul ursului reprezintă piesa de bază a fondului cinegetic, o mândrie pe plan local, iar locuitorii au dat libertate imaginaţiei şi au creat această tradiţie înfrumuseţând-o permanent, evoluând de la un simplu obicei la un spectacol de mari proporții. În cadrul festivalului participă cete formate din urși, ursari, toboșari, irozi și mascați din toate satele comunei, fiecare ceată fiind condusă de un căpitan. Toată suflarea satelor se adună la acest spectacol care îţi umple inima de bucurie şi mândrie că eşti locuitor al acestei zone.

Citește mai mult

festival-datini-trotusene
comuna-dofteana-galerie-foto-8
festival-datini-trotusene-3
datini-trotusene-dofteana

Datini și obiceiuri

Urşii din Dofteana - Ceata Cucuieţi

Jocul ursului reprezintă piesa de bază a fondului cinegetic, o mândrie pe plan local, iar locuitorii au dat libertate imaginaţiei şi au creat această tradiţie înfrumuseţând-o permanent. Acest joc presupune existenţa unui grup mare de persoane alcătuind ,,ceata ‘’condusă de un căpitan. Ceata este compusă din urşi, ursari, irozi, mascaţi şi toboşari. Toboşarii incep repetiţiile de la Sfântul Andrei,au tobele legate de trunchi cu cingători numite bete la care bat cu două ciocănele diferite ritmuri. Ei au o mare importanţă deoarece dau tonul jocului. Sunt îmbrăcaţi în bluze roşii, au pe cap o şapcă specială prevăzută de jur împrejur cu oglinzi şi mărgele, obrajii sunt vopsiţi cu roşu, pantalonii sunt negri, iar pe partea laterală de sus în jos au pamblici tricolore.

Citește mai mult

festival-datini-trotusene-2
festivalul-datini-dofteana

Datini și obiceiuri

Zilele Comunei Dofteana

An de an, Comuna Dofteana se îmbracă în haine de sărbătoare. În ultimul week-end al lunii August are loc manifestărea “Zilele Comunei Dofteana”, în cadrul căreia susțin concerte unii dintre cei mai apreciați artiști din țară. Evenimentul este organizat de Primăria comunei Dofteana și Consiliul Local Dofteana.

zilele-comunei-dofteana-1
Zilele comunei Dofteana (9)
zilele-comunei-dofteana-3

Ultima actualizare: 12:40 | 21.06.2024

Sari la conținut