Skip to content Skip to footer

Comuna Dofteana

Site-ul oficial al primăriei comunei Dofteana, județul Bacău

Anunțuri

Documente

Buget

Conducere

Legături utile

Hotărârile autorității deliberative

Dispozițiile autorității executive

Compartimente primărie

Impozite și taxe locale

11298

Populație

4600

Gospodării

6

Grădinițe

6

Școli

Comuna Dofteana

Scurt istoric

Din bătrâni se povesteşte că satul Dofteana era în zona şesului Maşcaş, situat în zona pârâului cu acelaşi nume, astăzi hotar între Dofteana şi Dărmăneşti , lângă satul Brătuleşti de astăzi.
În anul 1456 când preotul Ţifrea ţinea Sfânta Slujbă a Învierii, o ceată de tătari au intrat în sat , au prădat totul , au omorât tot ce au găsit în cale, apoi au dat foc satului. Locuitorii care au scăpat şi-au luat puţinul rămas şi au fugit care încotro –o parte pe valea apei Dofteana , o parte pe valea Uzului.

Citește mai mult

Localizare
comună

Agenda
culturală

Obiective
turistice

Galerie
foto

Ec. Bujor Ioan

Primarul comunei Dofteana


Atribuții


Rapoarte


Dispoziții

Cuvântul primarului

Cititorule, primeşte te rog, această carte de vizită a comunei Dofteana, la începutul mileniului trei, ca pe o provocare la meditaţie şi cunoaştere dar şi ca pe un răspuns la necesitatea rezolvării problemelor cu care se confruntă comunitatea noastră.
Acest ghid se doreşte un instrument modern de provocare la comunicare rapidă şi eficientă între Primărie, cetăţenii comunei Dofteana dar şi pentru cei care doresc să ne cunoască, să înţeleagă modul nostru de viaţă. Sunteţi martorii unor schimbări profunde în toate satele comunei Dofteana, prin proiectele cuprinse în Strategia de Dezvoltare Locală, care prin implementarea lor vor atrage fonduri europene ridicând localitatea la standarde europene.
Este important şi necesar să învăţăm să trăim în marea familie europeană, să conştientizăm care sunt adevăratele noastre nevoi şi cum să procedăm pentru satisfacerea lor.

Ec. Bujor Ioan

Primarul comunei Dofteana


Atribuții


Rapoarte


Dispoziții

Cuvântul primarului

Cititorule, primeşte te rog, această carte de vizită a comunei Dofteana, la începutul mileniului trei, ca pe o provocare la meditaţie şi cunoaştere dar şi ca pe un răspuns la necesitatea rezolvării problemelor cu care se confruntă comunitatea noastră.
Acest ghid se doreşte un instrument modern de provocare la comunicare rapidă şi eficientă între Primărie, cetăţenii comunei Dofteana dar şi pentru cei care doresc să ne cunoască, să înţeleagă modul nostru de viaţă. Sunteţi martorii unor schimbări profunde în toate satele comunei Dofteana, prin proiectele cuprinse în Strategia de Dezvoltare Locală, care prin implementarea lor vor atrage fonduri europene ridicând localitatea la standarde europene.
Este important şi necesar să învăţăm să trăim în marea familie europeană, să conştientizăm care sunt adevăratele noastre nevoi şi cum să procedăm pentru satisfacerea lor.

Administrativ

Proiecte de investiții

Proiecte de infrastructură rutieră Sursa finanțării
Modernizare drum comunal din DN 12A -canton silvic Larga și pod peste pârâul Larga, comuna Dofteana, județul Bacău Fonduri Naționale
Proiecte de școli și grădinițe Sursa finanțării
Reabilitare, modernizare, extindere și dotare Școala Dofteana, comuna Dofteana, județul Bacău. Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Școlii Dofteana, favorizând îmbunătățirea condițiilor de studiu, conform standardelor europene și implicit creșterea accesului la educație de calitate a populației școlare din mediul rural. Fonduri Europene
Proiecte de sport și recreere Sursa finanțării
Programul CNI pentru săli de sport- Școala Generală, punct stadion. Fonduri Naționale

Comuna Dofteana

Galerie Foto

Interes public

Prognoza Meteo

Ora locală

4:43 am

Localități aflate în administrație

Dofteana, Cucuieţi, Larga, Bogata, Ştefan Vodă, Hăghiac, Seaca

Religie

Calendarul Ortodox

Comuna Dofteana

Personalități locale

Nicolae Ghica-Comănești

N. 1875 - D. 1921

politician

Citește mai mult

Iuliu Moldovan

N. 1864 - D. 1935

cercetător silvic, profesor și om politic

Citește mai mult

Scarlat Longhin

N. 1899 - D. 1979

general și medic dermatovenerolog român, membru corespondent al Academiei Române

Citește mai mult

Comuna Dofteana

Obiective turistice

Castelul Ghica

Citește mai mult

Parcul dendrologic Dofteana - Haghiac

Citește mai mult

Pensiunea Dofteana Park

Citește mai mult

Datini și obiceiuri

Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă

Organizat în fiecare an pe data de 31 decembrie, este o tradiție mult iubită de către noi, doftenenii, prin care menținem vii obiceiurile strămoșilor noștri. Obiceiurile legate de sărbătorile de iarnă au o valoare artistică autentică. La sfârșitul fiecărui an, între Crăciun și Anul Nou, comuna Dofteana găzduiește festivalul de datini populare. Mii de băcăuani și turiști vin să vadă jocurile cu măști în care se întrec cete de tineri din localitățile județului Bacău și din alte județe ale Moldovei, cete care joacă Ursul, Căiuții, Capra or Dansul cerbilor. Colindătorii poartă măști tradiționale - multe confecționate de meșteri care au păstrat tradiția prelucrării pielii și a blănii, iar multe momente ironizează personaje reale – medicul, polițistul, jandarmul, vânatorul etc.

Citește mai mult

festival-datini-trotusene
comuna-dofteana-galerie-foto-8
festival-datini-trotusene-3

Formaţia artistică

Datini Trotușene din Dofteana

A fost înființată în anul 2008. A participat la numeroase activități culturale și artistice, organizate la nivel local, județean și național.
A participat la numeroase concursuri și festivaluri,printre care amintim: Concursul Național ,, Caravana isteților”, organizat de revista BUBU, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale, Direcția Rutieră, Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității și Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice, Festivalul Național de Folclor ,, Cânt și joc de la moșii noștri”, Festivalul și Concursul Național de muzică pentru copii ,,ONE-STAR-2017”, organizat de Casa de Cultură Onești, Festivalul folcloric de coregrafie populară și cânt tradițional pentru copii ,,Opincuța”, organizat de Ansamblul Folcloric profesionist ,,Țara Vrancei” din Focșani „Cântările potirului-Suceava 2021 și altele.

Citește mai mult

datini-trotusene-dofteana

Datini și obiceiuri

Urşii din Dofteana - Ceata Cucuieţi

Jocul ursului reprezintă piesa de bază a fondului cinegetic, o mândrie pe plan local, iar locuitorii au dat libertate imaginaţiei şi au creat această tradiţie înfrumuseţând-o permanent. Acest joc presupune existenţa unui grup mare de persoane alcătuind ,,ceata ‘’condusă de un căpitan. Ceata este compusă din urşi, ursari, irozi, mascaţi şi toboşari. Toboşarii incep repetiţiile de la Sfântul Andrei,au tobele legate de trunchi cu cingători numite bete la care bat cu două ciocănele diferite ritmuri. Ei au o mare importanţă deoarece dau tonul jocului. Sunt îmbrăcaţi în bluze roşii, au pe cap o şapcă specială prevăzută de jur împrejur cu oglinzi şi mărgele, obrajii sunt vopsiţi cu roşu, pantalonii sunt negri, iar pe partea laterală de sus în jos au pamblici tricolore.

Citește mai mult

festival-datini-trotusene-2
festivalul-datini-dofteana

Datini și obiceiuri

Zilele Comunei Dofteana

An de an, Comuna Dofteana se îmbracă în haine de sărbătoare. În ultimul week-end al lunii August are loc manifestărea “Zilele Comunei Dofteana”, în cadrul căreia susțin concerte unii dintre cei mai apreciați artiști din țară. Evenimentul este organizat de Primăria comunei Dofteana și Consiliul Local Dofteana.

zilele-comunei-dofteana-1
zilele-comunei-dofteana-2
zilele-comunei-dofteana-3

Ultima actualizare: 15:32 | 5.10.2022

Sari la conținut