PERIOADA COMUNISTA

Aceasta etapa istorica începe cu instaurarea guvernului Petru Groza (1945), crearea Partidului Muncitoresc Român( partid unic, dupa modelul sovietic), abolirea monarhiei(1947) si desfiintarea proprietatii particulare pentru a se forma proprietatea de stat si cooperatista (1948- nationalizarea ; 1949-1969- colectivizarea agriculturii. Un loc aparte îl ocupa epoca Ceausescu (1965-1989).
Desigur, toate aceste evenimente istorice au cuprins întreaga viata economica, sociala si culturala a tarii, propagându-se pâna la nivelul tuturor localitatilor , deci cuprinzând inevitabil si comuna Dofteana.
Cu toate limitele si perioada comunista a adus economiei comunei o mare stabilitate prin locurile de munca ale doftenenilor în industria Vaii Trotusului.
Au fost consolidate diferite institutii locale si au aparut multe constructii cu caracter edilitar gospodaresc :
- În domeniul învatamântului si culturii , în anii 1950-1974 s-au ridicat în comuna 5 scoli noi, moderne si un camin cultural cu biblioteca comunala. Ulterior, caminul a trebuit sa fie demolat.
- Dispensarul comunal cu locuinta pentru  medici.
- Postul de militie cu locuinte personale.
- Oficiul postal, dotat cu o centrala telefonica moderna, care a permis extinderea retelei de telefonie fixa în toate satele comunei.
- S-au turnat aproximativ 2 km covor astfaltic între  satele Dofteana si Haghiac , pâna la Parcul dendrologic.
- În anul 1972, Institutul de Proiectare Judetean Bacau a elaborat prin proiectul numarul 66 „Schita de sistematizare a comunei Dofteana”, o lucrare ampla care cuprinde toti parametrii geografici, economici si socio-culturali de la vremea respectiva. Tot în acest proiect se gasesc si analizele compozitiei chimice ale apelor minerale din comuna, facute în anii 1951-1952.


LISTA PRIMARILOR COMUNEI DOFTEANA
ÎNTRE ANII 1947-1989

28. VASILICA ION                   27.09.1947-02.11.1947
29. GUTES ION                      09.11.1947-31.12.1947
30. PADURET ION                  04.10.1948-31.12.1948
31. DIACONU ELENA               24.07.1948-31.12.1948
32. DIACONU ION                  16.05.1950-14.06.1951
33. GUSU NECULAI                14.06.1951-26.12.1951
34. CRACIUN CONSTANTIN      01.01.1952-30.12.1952
35. BALAS GHEORGHE           10.01.1953-10.01.1954
36. POPOVICI ION                 15.01.1954-25.12.1954
37. PAMFIL ION                    10.01.1955-30.04.1956
38. PETER COSTICA               20.05.195 -25.12.1957
39. PADURET VASILE              25.12.1957-30.09.1961
40. HANGANU NECULAI          10.11.1965-26.11.1973
41. MIHAI ION                      29.11.1973-06.10.1979
42. TUTUIANU NECULAI          12.10.1979-23.12.1989